Hodnotenie sezóny 2017 a plány na novú z pohľadu hlavného trénera

Rozhovor s Ladislavom Belovičom, ktorý je od leta 2017 hlavným trénerom oddielu rýchlostnej kanoistiky.

Miroslav Zaťko | 31.10.2017 08:27:11

Kedy ste sa stal hlavným trénerom oddielu kanoistiky a čo je náplňou vašej práce?
Pozíciu hlavného trénera vykonávam od leta 2017, po tom ako ma navrhli a schválili kolegovia, tréneri rýchlostnej kanoistiky vo VŠC Dukla Banská Bystrica. Funkcia hlavného trénera spočíva najmä v úzkej spolupráci s trénermi v danom športovom odvetví, s vedením VŠC Dukla B. Bystrica, s národným zväzom Slovenskej kanoistiky a so športovými klubmi registrovanými v rámci zväzu. Zastrešuje komplexné fungovanie rýchlostnej kanoistiky ako napríklad personálne obsadenie, materiálové zabezpečenie, finančnú oblasť, administratívne činnosti atď. Zároveň som členom trénerskej rady, ktorá bola zriadená pod aktuálnym vedením VŠC Dukla a zaoberá sa strategickými otázkami smerovania a zabezpečovania športu v našom stredisku.

Ako by ste zhodnotil sezónu 2017?
Športová sezóna v roku 2017 sa niesla v duchu mnohých zmien. Pod celkový chod nášho športu sa podpísala výmena funkcionárov vo vedení VŠC Dukla, nová situácia nastala aj v spolupráci medzi trénermi a športovcami v skupine našich kanoistov. Zásadnou zmenou, ktorá ovplyvnila zameranie športovej prípravy bola zmena v obsadení olympijských disciplín, na ktoré sme samozrejme reflektovali aj my. Skúšali sme sa presadiť pre nás v novej disciplíne K4 500m, kde vidíme perspektívu do budúceho obdobia. V tejto sezóne sme zaznamenali prvé pozitívne výsledky s prípravou v kanoe žien, kde naše dievčatá vybojovali mnohé perspektívne umiestnenia v rámci medzinárodných súťaží. Vynikajúce bolo účinkovanie našich športovcov na Majstrovstvách sveta v českých Račiciach, kde každý z nich predviedol maximálny výkon a so svojimi konečnými umiesteniami môžu byť všetci nadmieru spokojní. Najväčšiu radosť nám spravil náš najúspešnejší športovec Peťo Gelle s mladým deblovým partnerom Adamom Botekom (ŠCP), ktorí po vynikajúco takticky zvládnutom finále vybojovali strieborné medaily v disciplíne K2 1000m. Chalani nám dopriali adrenalínové chvíle keďže v polovici trate boli hlboko v štartovom poli, ale po excelentnom finiši brali striebro. Takéto skvelé výsledky otvárajú dvere k ďalšiemu a čo je dôležité lepšiemu fungovaniu nášho športu napríklad aj vo vytváraní nových pracovných pozícií a rozširovaniu členskej základne. V najbližšom období posilní náš tím mladý šikovný športovec Milan Fraňa, ktorý mal taktiež skvelú sezónu a teda aj vstup do seniorskej vekovej kategórie.

Chalani sa už vrátili z dovoleniek a začali pomaly s prípravou, ako bude vyzerať Váš harmonogram prípravy do konca tohto roka ?
Dovolenky a oddych už máme za sebou. Momentálne sa športovci po individuálnom rozbehu plne venujú organizovanej športovej príprave. Do plánu majú okrem iného zaradenú plaváreň a aj špeciálne cvičenia pod vedením odborníka pre stabilizovanie a mobilizáciu najzaťažovanejších partií. Túto sezónu nás ešte čaká plánovaný tréningový tábor v španielskej Seville, na zabezpečení ktorého nám v plnej miere vyšiel v ústrety náš národný zväz. Je to osvedčené miesto na realizáciu kondičnej prípravy, kde máme k dispozícii všetky podmienky, prostriedky a športoviská.
Dievčatá majú na programe výcvikový tábor v chorvátskom Rogotine v polovici novembra.

Posledné roky ste zvykli chodievať v januári na kondičné sústredenie do talianskeho Livigna. Chystáte sa tam aj teraz?
Áno, máme odskúšaný model prípravy, kde zaraďujeme aj tento vysokohorský tréningový pobyt avšak minulý rok nám nebolo umožnené sústredenie v Livignu zrealizovať. Plán a koncepciu prípravy na rok 2018 už máme z väčšej časti uzavretú a budúcoročnú prípravu odštartujeme práve vysokohorským tréningovým pobytom v talianskom Livignu od 6. do 19. januára.

Ako by ste zhodnotili podmienky, ktoré majú chalani v tomto stredisku?
Momentálne pociťujeme veľkú podporu zo strany vedenia VŠC Dukla BB a snažíme sa spoločnými silami navrhnúť a zabezpečiť športovú prípravu našich zverencov tak, aby nikomu nič nechýbalo a dosahovali sme ako jeden tím čo najlepšie výsledky. V prvom rade sa musíme opierať o dlhoročné skúsenosti a odbornosť našich trénerov, ktorí sú základným predpokladom pre zodpovednú prípravu pretekárov rýchlostnej kanoistiky. Síce sa otázka týka podmienok v stredisku VŠC Dukla, nedá mi nespomenúť výbornú spoluprácu a zabezpečenie zo strany nášho športového zväzu.

V jarnom období každoročne vycestovávate za vhodnými klimatickými podmienkami mimo Slovenska. Ako bude vyzerať jarná príprava na sezónu 2018?
Ako som už spomínal plán a koncepcia prípravy je takmer finálna a už by v nej nemali nastať radikálne zmeny. Plánujeme štart do sezóny 2018 vysokohorským kondičným sústredením v talianskom Livignu, medzi krátkymi blokmi v domácom prostredí postupne absolvujeme tréningové pobyty v talianskej Sabaudii a v španielskej Seville. Potom už bude športová príprava prebiehať doma v Trenčíne alebo v neďalekej Nimnici, kde si každoročne staviame trať a tým si simulujeme pretekárske podmienky. Predpokladáme aj naďalej spoluprácu so zahraničnými tréningovými skupinami, hlavne u našich kanoistov, formou absolvovania krátkych blokov sústredení.

Ktoré z medzinárodných pretekov by ste chceli absolvovať a aké ambície máte v sezóne 2018?
Našim spoločným cieľom je, aby sa všetci naši športovci zúčastnili vrcholných medzinárodných podujatí v rýchlostnej kanoistike, Svetové poháre, majstrovstvá Európy a samozrejme vrchol nadchádzajúcej sezóny Majstrovstvá sveta. Budem rád, ak niektoré podujatia absolvujem ako člen realizačného tímu a budem opäť svedkom výnimočných športových výkonov našich reprezentantov. Okrem medzinárodných podujatí sa naši športovci ponaháňajú aj o národné tituly na Majstrovstvách Slovenska a ďalších podujatiach v rámci harmonogramu podujatí národného zväzu.

Chalanom a aj trénerom držíme palce, nech im príprava vyjde podľa predstáv a v nadchádzajúcej sezóne nás potešia krásnymi výsledkami.Späť na zoznam aktualít
Jantex
Crunch fitness Trenčín
Aone nutrition
Kanoe.sk
Dukla